top of page
חיפוש

לטגן שניצל בסבון כלים: הצדדים המצחיקים של החיים עם הפרעת קשב

הפרעת קשב יכולה לגרום לדחיינות, בלבול, מוסחות, מעופפות, אימפולסיביות, חוסר תשומת לב לדברים, ועוד. אפשר להתבאס מהקושי, אבל אפשר גם לצחוק עליו! הומור הוא אחד הדברים המרפאים והמחזקים מערכות יחסים. "צרת רבים" היא גם "נחמת יחידים", אז בואו נראה מה מספרים אנשי הקשב, וגם נקבל טיפים איך לחיות טוב יותר עם הפרעת הקשב ולצידה מתוך הספר "אנשי הקשב".


פורסם ב:

יש את הדברים הבנאליים:


לשים את המפתחות או הטלפון במקרר, למצוא את הכרטיס אשראי אחרי שהזמנתי חדש, לשרוף סיר אורז או ביצים קשות, לדרוס את הטלפון, לנסוע עם הקפה על גג המכונית או עם שקית הזבל על המושב הצמוד, או לנסות לפתוח את דלת הבית עם המפתח של האוטו ולא להבין למה היא תקועה. ככה נראים חייהם של אנשי הקשב!קבלו מספר סיטואציות שכיחות:


"לדבר בטלפון ולהגיד לצד השני אני משתגעת הפכתי את הבית לא מוצאת את הנייד."

"לצאת מהבית בלי מסכה, לחזור הביתה, לקחת משקפיים ולצאת מהבית שוב בלי מסכה."

"להגיע מחדר לחדר בבית ולא להבין/לזכור מה רציתי ואז פשוט לעמוד ולהסתכל על החדר."

"תכננתי לצאת הערב לכספומט ואז לסופר פארם. בדרך לסופר פארם נזכרתי שלא נסעתי לכספומט, אז כשחזרתי והגעתי לכספומט גיליתי ששכחתי את הארנק בבית."

"שולחת לעצמי הודעות מהטלפון של בעלי ומתפלאת מי שולח הודעות בשעה כזאת."

"חיפשתי במשך שעה את הטלפון הנייד שלי, שנמצא על ידי קולגה במקרר שבמשרד."

"להשאיר רכב דולק, מנוע ואורות דולקים, עם המפתחות בסוויטצ' למשך לילה שלם."

"היה לי מבחן במתמטיקה ולקחתי את השלט של המזגן במקום מחשבון."

"קניתי אוזניות זרקתי את האוזניות השארתי את האריזה."


פאדיחות של חו"ל

"נסענו באוגוסט לנופש משפחתי בחוף גיא שמחים ונרגשים, כשהגענו למלון התברר שהזמנתי וביטלתי אבל לא ביטלתי את התזכורת ביומן."

"עליתי על הטיסה הלא נכונה! מזל שמישהי התיישבה במקום שלי... ומזל שהתעקשתי לשבת על יד החלון (איפה שהיא הייתה...) לא יכולה לתאר במילים את הבהלה שלי כשהיא הראתה לי את הכרטיס טיסה שלה וראיתי שכל הפרטים שונים ממה שמופיע אצלי, פרט למושב... אני חשבתי שהיא זו שטעתה במטוס."

"הזמנתי לבעלי בהפתעה כרטיסי טיסה לחול לכבוד יום ההולדת, לאחר 5 ימים שנהנים ומבלים מגיעים לשדה התעופה ומגלים שהכרטיס חזור הוא לעוד חודש..."ושאר נסיעות

"נסעתי ברכבת, שקעתי בספר והגעתי לתחנה האחרונה של הרכבת בנהריה. אני גרה ברחובות..."

"הגעתי אל צומת צמח במקום צומת גומא, כי גומא זה סוג של צמח."

"המאותגר קשב הלא מאובחן שהתחתנתי איתו הלך עם המאותגר קשב שילדתי לנקות את האוטו שלי עם האוטו שלו."

"נסעתי להעביר את האוטו טסט... על קורקינט כדי להשאיר לבעלי את האוטו כי היה צריך אותו."

"כשהייתי סטודנטית נסעתי לרוב באוטובוס לאוניברסיטה. יום אחד נסעתי עם האוטו. בסוף הלימודים חזרתי באוטובוס הביתה. אחר הצהריים ירדתי בבית לאוטו ולא הבנתי למה אני לא מוצאת אותו. רק בלילה נזכרתי שהוא נשאר באוניברסיטה."

"נכנסתי לתחנת דלק בשירות מלא. ביקשתי שימלאו לי ב 50 שח. שילמתי. העובד הכניס את הפייה לרכב ובינתיים אני הנעתי את האוטו ונסעתי. עם הפייה בתוך הרכב. מלא דלק התפזר על הכביש, מלא!"


במטבח

"התקשרתי לבעל דירה לומר שיש סתימה בכיור ורק אחרי שעות גיליתי שפשוט שמתי פקק כי שמתי שם אקונומיקה."

"טיגנתי שניצלים עם סבון כלים במקום עם שמן, כי שניהם בקבוקים על השיש."

"אכלתי בזמן שאני קוראת בעיתון. תוך כדי הייתי צמאה והושטתי יד אל מאחורי העיתון אל הכוס שלי, רק שבחוסר תשומת לב לקחתי את הכוס עם הנר שעמדה שם, ושמתי לב לזה רק כשהשעווה נגעה לי בשפתיים."


במקלחת

"שמתי דבק בבקבוק של שמפו (העברתי מג׳ריקן של דבק), אמא שלי שמה את הדבק באמבטיה ובטעות חפפתי עם הדבק את הראש."

"מרחתי על הרגליים צבע לקרשי עץ במקום שעווה לרגליים."בקניות

"הולכת בדיזנגוף סנטר, רואה את עצמי במראה וחושבת לעצמי וואו איך היא דומה לי!"

"אומרת למוכרת בחנות נעליים שאני מידה 37/38 מביאה לי משתי המידות. חוזרת הביתה רואה שנעל אחת מידה 37 והנעל השנייה מידה 38."

"הלכתי לדואר לשלוח חבילה... בלי החבילה. גיליתי את זה רק כשעמדתי מול הפקידה."

"חיפשתי לקנות ספה ביד 2. מצאתי אחת מדליקה בצבע אדום, מרוב שהתלהבתי, ולמרות שבדקתי כמה פעמים, לא שמתי לב שזו ספת משחק מינאטורית. שלחתי את בעלי לאסוף אותה ורק אז התבררה גודל הפאדיחה."


והמנצח הוא...

"יצאתי מפגישה, והרכב שלי לא היה איפה שחניתי אותו. בדקתי, והוא גם לא נגרר לשום מקום. רגע לפני שדיווחתי על גניבה, הזעקתי חברים שיעזרו לי לחפש אותו, הרי מתאים לי לשכוח איפה חניתי... חיפשנו בכל רחוב באיזור, בכל מקום, הרכב לא שם. הלכתי למשטרה ודיווחתי על גניבה. רציתי למות, כי במקרה באותה תקופה עברתי דירה, והיו לי שם ארגזים עם המון דברים יקרי ערך. בכל אופן, כעבור כמה ימים, קיבלתי כסף מהביטוח, ורכשתי רכב חדש. כעבור שנה, אני מקבלת טלפון בבוקר מהעירייה. ״תפני דחוף את הרכב שלך, אנחנו עושים עבודות ברחוב״. יורדת למטה, אבל הרכב שלי לא מפריע לאף אחד. כמובן שלא. כי מדובר ברכב הקודם שלי, שחנה ממש כמה רחובות מהבית. אני מגיעה, ולא מאמינה למראה עיני. עומד שם מכוסה בדוחות ואבק. הגעתי לפגישה ההיא ללא רכב, ופשוט שכחתי."


מה אפשר לעשות כדי לצמצם פאדיחות?

1. איך להניע לפעולה?

אחת הבעיות בהפרעת קשב היא הקושי להתחיל משימות. זאת בשל חוסר בדופמין במוח, שהוא נקרא גם הורמון ההנעה ("המוטיבציה"). עוד דבר שקורה במוח הוא, שמרגע שאנחנו מחליטים לבצע דבר מסוים, אם לא נתחיל את הפעולה, תוך חמש שניות בלבד המוח שלנו יתחיל להמציא הסברים מדוע לא כדאי לנו לעשות את הפעולה הזו. זה מן מנגנון הישרדותי שכזה שנועד במקור לשמור עלינו. אבל בימינו לא צריך אותו ברמה הזו. כך למשל, אם אני רואה את ערמת הכלים בכיור, חושב לעצמי לשטוף אותם, מהר מאוד יעלו גם מחשבות אחרות כמו: אני עייף מידי, בת הזוג שלי צריכה לעשות את זה, אולי עדיף לשטוף מחר בבוקר... על מנת להתגבר על המנגנון הזה ההמלצה היא לספור אחורה מחמש (5-4-3-2) ולפני שמגיעים ל 1 להתחיל את הפעולה (להזיז כוס אחת למדיח). ברגע שמתחילים לפעול המוח מפריש דופמין ועוזר לנו להמשיך את הפעולה!2. איך לזכור יותר טוב?

לרשום. הכל. מה שלא רשום לא קיים. המוח שלנו לא בנוי להחזיק מידע רב, וזה עלול ליצור מצב שנקרא "עומס קוגניטיבי" בו הדברים פשוט נשמטים מהזיכרון. לכן: ההפך מלשכוח זה לרשום. משמע, כל דבר שאתם צריכים להביא אתכם, פגישות ומחויבויות, מידע קריטי - פשוט לתעד. רצוי לפתוח רשימה בנייד, כי הוא עלינו כל הזמן ומאפשר להוסיף/להוריד באופן מיידי. אפליקציות מומלצות הן: google-keep, או Any.DO.


3. איך לארגן את הזמן?

מומלץ מאוד לפתוח יומן דיגיטאלי בו אפשר לתכנן את היום/השבוע הקרוב. יומן מומלץ הוא: Google Calendar. בכל סוף שבוע לתכנן קדימה את השבוע הקרוב על ידי הכנסת עוגנים והרגלים (דברים שבטוח יקרו כמו חתונה, ארוחה משפחתית, ישיבת צוות), ולאחר מכן את המשימות החשובות והדחופות שהייתם רוצים להספיק השבוע. בכללי, ככל שתלמדו לארגן את הזמן בצורה טובה, כך תקבלו שליטה על החיים שלכם ותהיו רגועים יותר.


105 צפיות0 תגובות

Comments


001-whatsapp.png
bottom of page