top of page
חיפוש

5 פעולות להחזרת הקשב האבוד ותחושת השליטה

כולנו עמוק במצב של מלחמה, כולנו מוסחים, מבולבלים, מכורים למסכים במידה זו או אחרת, לא מרוכזים ולא יודעים באמת מה אנחנו רוצים או יכולים לעשות. יחד עם זאת, כולנו זקוקים להרגיש שוב תחושה של שליטה וקשב פנימי, אלה יעניקו לנו את הביטחון ומעט הוודאות, שאנחנו כל כך צריכים בימים האלה. אז מה כן נוכל לעשות כדי לחזור לעצמנו, להחזיר את הקשב ואת תחושת השליטה?

פורסם ב


המלחמה אשר מתחוללת בחוץ, והטראומה הלאומית שחווינו, גורמות לרבים מאיתנו להרגיש אבודים וחסרי שליטה על הסיטואציה. יחד עם ההרתמות בעורף, ומוקדי ההתנדבות הרבים שהוקומו, עדיין התחושות הקשות של בלבול וחרדה עוטפות את כולנו/ אז מה כן ניתן לעשות בשביל להרגיש שוב בשליטה? הנה חמש פעולות פשוטות, לקרוא וליישם.1. ארגון זמן

זהו כלי מנצח שמהווה מפתח לחיים ואף הוכחה מחקרית כיעילה. קחו את היומן, והתחילו לבנות את השבוע הקרוב, תכננו אותו מראש, אל תיפלו לתוך היום יום בלי לדעת מה הולך להיות בו. התחילו מלסמן עוגנים קבועים, של מה שבטוח מתרחש, כמו ארוחות ועבודה, שלבו הרגלים קבועים כמו ספורט, שלבו פעילויות שהתווספו כמו התנדבויות וכל מה שצפוי עוד בימים הבאים. תחושת הוודאות שנרוויח מתכנון וארגון הזמן שלנו, תרגיע, תמקד אותנו, תפחית חרדות ואפילו תעזור בלמנוע דכאון.


2. ניתוק כפוי ממסכים

המסכים הם המסיחים מספר 1. הם האתגר הגדול ביותר של שנות האלפיים, הם ממכרים, לוקחים את כל תשומת הלב שלנו, לא משאירים לנו שליטה על הזמן והקשב. טובי המוחות עובדים מסביב לשעון כדי להשאיר אותנו בתוך האפליקציות, ועלינו להתנהג בהתאם, כפי שמצופה מכל תהליך גמילה. מה כן אפשר לעשות בתור התחלה? לבטל התראות, לשים על מצב שקט, להוציא את הנייד או הטלוויזיה מהחדר ולהגדיר זמן ספציפי לצפייה במסך, להשתמש באפליקציות שחוסמות לנו כניסה לאתרי חדשות, גם ההסתכלות ברשתות החברתיות שואבת לנו את האנרגיה.


"מערכות יחסים מהוות גורם מספר אחד לאושר"

3. להתמלא

כולנו מרגישים מרוקנים וחסרי אנרגיה, אולם באותה מידה חשים אשמה או חוסר מוטיבציה למלא את עצמנו. אבל אנחנו חייבים להתמלא. לא נוכל לשרוד אם לא נמלא את עצמנו ונחזיר את הכוחות שלנו. לכל אחד יש את הדרך למלא מצברים, לאחד זה ספורט, לאחר מפגש עם חבר/ה או סתם סיבוב בחוץ. אלה יעזרו לנו להחזיר את הקשב והמיקוד בעצמנו. למרות תחושת האשמה שמלווה בזה, וזה לא יעזור לאף אחד אם נתנזר, חייבים לחזור לחזק את עצמנו, ככה נוכל לעזור גם לסביבה.


4. לשתף

על אף שרובנו חשים את ההשתבללות וההתכנסות הטבעית, שנוצרת עקב כל הרגשות השליליים שמעורבים בתקופה הזו, דווקא יש חשיבות גדולה לדבר ולשתף אנשים, חברים, בני משפחה, מטפל/ת, לדבר על הקושי האישי שלי. ידוע כי מערכות יחסים מהוות גורם מספר אחד לאושר. כשאנו משתפים אחרים בתחושות שלנו, זה פותח את הלב, וזה מחזיר אותנו להתבוננות בעצמנו, לעתים הצד השני יהדהד בחזרה עם משוב של מה שהוא רואה מהצד שלו, וזה מאפשר לנו להתפקד ולהחזיר את הקשב לעצמנו.


5. לנשום

הקדישו 3-5 דקות ביום בלבד לנשימה עמוקה או מיינדפולנס. זו אחת הדרכים היעילות ביותר, להתחבר להווה ולרגע, ולהחזיר את הקשב והריכוז. כל סוג של מדיטציה / מיינדפולנס או נשימות עמוקות מודעות, יעזרו לנו להתרכז ולהתמקד.

158 צפיות0 תגובות

留言


001-whatsapp.png
bottom of page