top of page
חיפוש

חשיבות הארוחה המשפחתית

מה עומד מאחורי ארוחות משפחתיות, מעבר לארוחה טעימה ושיחת חולין על היום שהיה מה היא נותנת וטיפים לדמותה.


פורסם ב
הידעתם?


לארוחה משפחתית יש ערכים בלתי נתפסים החל משיפור ביצועים אקדמיים, עידוד דפוסי אכילה בריאים, חיזוק קרבה משפחתית, הרחבת אוצר מילים ושיפור הבנת הנקרא!


עוד מצאו מחקרים שארוחה משפחתית תורמת בהקטנת סיכון להפרעות אכילה, הקטנת סיכון לדיכאון, להשמנה ולאכילה לא בריאה. אך בקרב ילדים עם הפרעת קשב, מדובר בחשיבות עוד יותר קריטית, משום שהסדר והארגון הזה חשוב להם בכל ההיבטים, בפרט בנושא הבררנות, שהוא מאוד שכיח בקרב ילדי הקשב - אשר משתפר בשל חשיפה למגוון של מאכלים ועידוד הגיוון. גם למשל הילדים עם ההיפראקטיביות, חשוב לדעת איך להתנהל איתם במסגרת ארוחה משפחתית ולמצוא להם תפקידים חשובים שימסגרו להם את החוויה תחת אחריות לאחר.למה חשוב לאכול ביחד?


ראשית, בבחירת לקט זיכרונות ילדות כמעט של כל אחד, סביר להניח שבאחד מהם תהיה קונוטציה לאוכל, לטעמים, לריחות ובעיקר לאהבה. ואכן, מחקרים מגבים ומראים כי מאכלי ילדות הם חלק משמעותי מאוד מזיכרונות הילדות, ומחקרים דומים לאלו מוכיחים כי חשיבותה של ארוחה משפחתית מניבה מעבר להזנה פיזית של הגוף - גם הזנה נפשית של הנפש.


בשל אורח החיים העמוס בימינו, קשה למצוא זמנים מתאימים לאכול יחד. כל אחד מבני המשפחה חוזר בשעות אחרות, לא תמיד יש כוח להכין ארוחת ערב או שההורים רוצים לאכול בשקט אחרי שהילדים הלכו לישון, המסכים מושכים את העין וגורמים לנו לאכול מול תוכניות טלוויזיה ועוד.


ולמרות הסיבות ההגיוניות והלגיטימיות, מחקרים מראים שחשוב להקפיד על ארוחות משפחתיות מהסיבות הבאות:


1. בריאות - ילדים שאכלו עם משפחותיהם צרכו יותר פירות וירקות ופחות משקאות ממותקים, ובאופן כללי הארוחה הייתה מגוונת ומזינה יותר.


2. הישגים לימודיים - ילדים שהשתתפו בארוחות משפחתיות נמצאו כבעלי הישגים לימודיים גבוהים יותר.


3. ירידה בסיכון להפרעות פיזיות/נפשיות - ארוחות משפחתיות מפחיתות את הסיכון להשמנה ולהפרעות אכילה, כמו גם לבררנות. כמו-כן מפחיתות את הסיכון להתמכרויות, לדיכאון ולחרדה. הן מעלות את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות.איך לעשות את זה נכון? 4 טיפים:


1. התחילו בקטן: אין צורך במהפך קיצוני, אלא מספיק להוסיף ארוחה משפחתית אחת בשבוע.


המצב האידיאלי יהיה: 3 ארוחות בשבוע. מספיק שהורה אחד יהיה נוכח (אם כי אידיאלי ששני ההורים יצטרפו, לפחות אחת לשבוע).


2. ארוחה נטולת מסכים: בזמן הארוחה המשפחתית כל המסכים על שקט ובצד. מחקרים מראים שמספיק שהטלפון יהיה מונח על השולחן, גם אם הפוך, זה מוריד מרמת האינטימיות בין המשתתפים.


3. שיהיה פשוט: לא צריך ארוחות גורמה, אפשר בהחלט חביתה וסלט, וכדאי לשתף את הילדים בהכנת האוכל או בבחירת התפריט.


4. ילדי הקשב: עבור ילדים המאובחנים עם הפרעת קשב, יהיה קשה יותר לשבת לאורך זמן בארוחה, ולכן תנו להם לעמוד או שתפעילו אותם להביא ולהוריד דברים מהשולחן ולסיים כאשר הם מיצו את הארוחה.

מתכון קל וטעים מהספר "תזונה קשובה" לארוחת ערב משפחתית: מאפינס תירסרמת קושי: קל


זמן הכנה: 15 דקות.


זמן כולל: 35 דקות.מרכיבים:


- 3 ביצים


- כוס גרעיני תירס


- גביע קוטג' 3%


- חצי כוס קמח תופח


- כפית מלח


- 4 כפות שמן


- חצי כוס גבנ"צ 9% מגוררת (לא חובה)אופן ההכנה: ערבבו את כל המצרכים, שפכו לתבנית והכניסו לתנור שחומם מראש לטמפ' של 180 מעלות למשך 20 דק'. בתאבון!

45 צפיות0 תגובות

Comments


001-whatsapp.png
bottom of page