top of page
חיפוש

הפרעת קשב עשויה להיות דווקא יתרון בעבודה, אם רק משתמשים בה נכון

עודכן: 17 במרץ 2022

הכתבה פורסמה בעיתון "הארץ" בתאריך 27.04.21


העיסוק בהפרעות קשב מתמקד בדרך כלל בחסרונות הפרעת הקשב ובקשיים של בעלי ההפרעה. אולם התכונות הייחודיות של אנשי הקשב יכולות דווקא להעניק להם יתרונות בתחומים מסוימים.


מאמר שהתפרסם ב-2018 באנגליה ציין את החוזקות בהפרעת הקשב, בהם חשיבה יצירתית, מקוריות, סקרנות, מיקוד יתר, אמפתיה, יכולת נתינה, אומץ, יושרה, התמדה, אנרגיה, הומור וחוסן אישי. אך למרות הרשימה המכובדת הזו, מחקרים אחרים מצאו כי אנשי הקשב חווים קשיים ייחודיים בעולם העבודה ומתקשים למצוא משרה, להתמיד בה ולנהל קריירה יציבה, וחווים יותר מצבי תסכול. הם מעידים על כך בעצמם. כשנשאלה בקבוצת הפייסבוק "אנשי הקשב" השאלה: "מה הקושי הכי גדול שלכם בעבודה?" התקבלו עשרות תגובות.
המגיבים ציינו קשיי קשב משמעותיים, בהם יכולת ריכוז למשך זמן בישיבה, בשיחה, במשימה או בקריאה, בלגן בראש, הסחות דעת, רעש מסביב, ביורוקרטיה וטפסים. אחת מחברות הקבוצה התלוננה ש"לא ניתן לשים את יתר העובדים על השתק". חלק השיבו כי קשה להם לארגן את הזמן ואת סביבת העבודה, ושיש להם קושי להתחיל ולסיים משימות, לעבור ביניהן בהצלחה, להתמיד בעשייתן, להעריך את הזמן הדרוש להן בלי "להימרח", לתעדף, לעבוד בצורה שיטתית, לעשות דברים בלי לדחות ולהיכנס ללחצים, להגיע בזמן בבוקר ולזכור פגישות ומשימות, לשמור על החפצים במקומם, לסדר את השולחן. אחד החברים תיאר זאת כ"קושי להתאסף והשקעה של הרבה משאבים לשבת ולבצע".


בנוסף, עלו גם קשיים רגשיים, בהם השגרה, השעמום והסלידה ממסגרות נוקשות גורמים לעייפות ושחיקה. כמו שתיארה זאת להפליא מאובחנת שלי: "הבנתי את החוקים, החוקים הבינו את עצמם, אבל לא אותי". בשל הדפוס הזה אחד החברים בקבוצה סיפר כי היה יכול לפתוח "תערוכה של מכתבי פיטורים" משום שמעולם לא החזיק מעמד בעבודה יותר מחודשיים.


אל קשיים אלו מתווספים חוסר ביטחון, כמו גם ערך עצמי ירוד או קשיים בוויסות ההתנהגות (התפרצויות), לאחר כל השנים בהם שמעו משפטים כגון "פוטנציאל לא ממומש". אחת החברות שיתפה כי "בסוף היום כשיוצאת מהמשרד מרגיש כאילו כל היום נסעתי פול גז על ניוטרל".


תשאלו את ביל גייטס


אבל כל זאת יכול להשתנות. גם בעלי הפרעת קשב יכולים להיות עובדים מצטיינים ולחוש סיפוק אדיר. אבל בשביל זה עליהם למצוא את העבודה שמתאימה להם. בשביל לדעת איך עושים את זה, אפשר למשל לשאול את מי שכבר עשה את זה בגדול. למשל: ביל גייטס, יאיר לפיד, חנוך דאום או אלי יצפאן.


אנשים אלו מבהירים כיצד הפרעת קשב יכולה להיות יתרון כשיוצאים מהסביבה הנוקשה של בית הספר אל שוק התעסוקה. אנשי הקשב יכולים להביא למקום העבודה אנרגיות גבוהות, יכולות בין-אישיות מרשימות, יכולת להיכנס לעומקם של דברים שמעניינים אותם, יכולת להגיע לדקויות מרשימות, רעיונות יצירתיים ומיוחדים, הומור וגם מוטיבציה גבוהה - הרבה מזה בזכות יכולות ההישרדות שלהם והצורך בחוויה מתקנת למה שחוו בילדותם.


אז מה עושה את ההבדל בין הצלחה לכישלון בעולם התעסוקה עבור אנשי הקשב? העבודה שבוחרים בה. אנשים עם הפרעת קשב צריכים למצוא את העבודה שמתאימה להם, כזו שהם אוהבים ומתעניינים בה, ואז הם ישקיעו את כל כולם בה, ייהנו ויתלהבו ממנה, וכך גם ישמרו עליה. זו כמובן לא יכולה להיות כל עבודה, אלא כזו שתדגיש את החוזקות המאפיינות את אנשי הקשב.


לאנשים עם הפרעת הקשב יש כוחות ייחודיים. זיהוי ושימוש נכון בהם יוביל אותם להצלחה. הם מתלהבים מריגושים ומאתגרים חדשים, הם בעלי אנרגיה, תשוקה ושמחת חיים, ויש להם יכולת טובה למולטיטסקינג, ולכן יהיו טובים במנהל עסקים. ואכן, קיים שיעור גבוה של הפרעת קשב בקרב מנהלים ועצמאים. לרוב הם בעלי חוש אמנותי ואוהבי חופש, ואז יתאימו להם עבודות בתחום האמנות.


מקצועות נוספים שאחוזי הפרעת הקשב בהם גבוהים הם: משחק, ספורט, תיווך, יזמות, תקשורת, יחסי ציבור והפקת אירועים. זאת הודות לקליטה המהירה, לזריזות, לגמישות, למקוריות, לסקרנות, ליצירתיות, לחוש ההומור, לתשומת הלב לפרטים הקטנים, ליחסי אנוש טובים, וליכולות של מנהיגות, אמפתיה, רגישות ואותנטיות, שמאפיינים את בעלי הפרעת הקשב ונדרשים בעבודות בתחומים האלו. לא סתם הפרעת קשב מכונה "כוח העל של הסטארטאפיסטים".


השחקן ג'ים קארי, למשל, תיעל את הפיזור וההיפראקטיביות שלו לעבודתו כקומיקאי. אברי גלעד כתב בסטטוס מרתק בעמוד הפייסבוק שלו שהודות לאנרגיה הגבוהה וחדות המחשבה שלו הוא נהיה איש תקשורת. אחת הבחורות הכי מוצלחות שהכרתי, נוגה, סיפרה לי שאפילו כמזכירה בעסק המשפחתי פיטרו אותה. אבל למעשה העבודה ממש לא התאימה לה. היום היא בדרך להיות רופאה.


אבל עבודה מתאימה דורשת גם סביבה מתאימה. חלל פתוח מקשה מאוד על הריכוז והאפקטיביות. כדאי לחפש סביבת עבודה ממקדת, כמו משרד סגור, או מישהו שיושב ליד ועוצר את הפיתוי לבזבז את הזמן במשחקי מחשב או בקריאת כתבות. הסביבה כוללת גם את האנשים שאיתם עובדים, כמו צוות שיודע לעזור כשצריך, או מנהל שרואה את החוזקות ויודע לנצל אותן, ויחד עם זאת מסייע בחולשות ומבין מאיפה נובעת ההתנהגות.איך למצוא עבודה מתאימה?


יש שלוש אסטרטגיות שיכולות לעזור:


1. מידע ומודעות - יש לפנות זמן לחיפוש העבודה ולמערכת תמיכה צעד אחר צעד. לבחון איזה עבודות יכולות להיות רלוונטיות ומתאימות ליכולות ולהעדפות וללמוד מהקשיים והכישלונות מהעבר (אפשר להיעזר בפידבק מחברים או מנהלים).


2. דרכי התמודדות - להשתמש בשיטות שסייעו עד היום ולאמץ נוספות כמו טיפול תרופתי או ארגון וניהול עצמי (כמו יומן, רשימת משימות, חדר שקט, הפסקות יזומות, שימוש באוזניות ובתוכנות הקראה ואיות).


3. כנות - לרוב, ההסתרה דורשת השקעה רבה של אנרגיה הפוגעת בתפקוד בעבודה, וממילא בסופו של דבר לא מצליחה. הסבר אישי על המקומות החלשים בעבודה יכול להתבצע לצד הדגשת החוזקות, מה שייתן ערך מוסף על פני האחרים (לדוגמה: "לוקח לי יותר זמן לסיים משימה, ולכן אני עובד שעות נוספות ומשקיע בה עד שהיא מושלמת"). בנוסף, כדאי לציין את מנגנוני הפיצוי ומה יכול לעזור. מחקרים מראים שאנשים מצליחנים הם אנשים שיודעים להיעזר בסביבתם.


לקורס אסטרטגיות התמודדות וארגון זמן כדאי ללחוץ כאן.

95 צפיות0 תגובות

Comments


001-whatsapp.png
bottom of page