top of page
חיפוש

די לטירוף! איך באמת אפשר לשלב בין הבית לעבודה?

עודכן: 31 בינו׳ 2023

מרגישות שהיום עובר עליכן כמסע הישרדות מתיש? למרות הג'אגלינג האינסופי לא מצליחות להגיע לדברים החשובים באמת? לקראת השנה החדשה העומדת בפתחנו, כדאי שתקראו את הכתבה הבאה...


פורסם ב:

מגזין אינפיניטי


אנחנו משקיעות לא מעט שעות מהיום בעבודה, תמיד יש עוד מה לעשות, ותחושת הלחץ אופפת אותנו. אבל מה עם הבית? איך מאזנים בין השניים?

מחקרים מתחום הפסיכולוגיה החיובית, מצאו כי הגורם מספר 1 לאושר הוא: מערכות יחסים! אך במחקר אוסטרלי בו שאלו אנשים על ערש דווי: "על מה אתם מתחרטים שלא הספקתם לעשות בחייכם?", התשובה הרווחת ביותר הייתה: "שלא הייתי מספיק זמן עם המשפחה שלי".

הצורך בתמרון בין שלל המשימות בבית ובעבודה גובה מחירים. הראשון הוא מערכת היחסים המשפחתית, עם בן הזוג והילדים, לשם מחלחלים תסכולים, האשמות וריחוק. הניסיון לרצות את כולם, כשלא נשאר לנו זמן לעצמנו, גובה מחיר רגשי.


אז השנה לא הולכת להיות שונה מקודמתה, לא תהיה לנו בה תוספת זמן. עדיין יהיו לנו את אותן 24 שעות. הלוואי והיה אפשר להוסיף עוד שעה או יום. אבל החדשות הטובות הן שאפשר ללמוד מה לעשות בזמן שניתן לנו, כדי לייעל אותו ולהנות ממנו יותר.


איך עושים את זה? קבלו 5 פרקטיקות שיעזרו לכן:


1. עוגנים

בדקו עם עצמכן מה חשוב שייכנס ל"מיכל הג'אגלינג" בחייכן, ורק אחר כך תעברו לשלב הלהטוט בין כל הדברים. מהן האבנים הגדולות בחייכן? אם לא תכניסו אותן קודם, לא יישאר להן מקום ותמשיכו לרוץ כמו העכבר על הגלגל מבלי להגיע למה שאתן באמת רוצות. דרך אחת לעשות זאת היא לשאול את עצמכן: מה חשוב לי? והאם אני חייבת? זה עוזר לתעדף את המשימות ולהבחין בין מה שחשוב ודחוף ומה שפחות.

2. תגמולים

חיזוקים מדרבנים אותנו לסיים משימות ולהרגיש טוב יותר עם עצמנו. כאשר אני יודעת שמצפה לי דייט עם חברה בחמש, אתקתק את המשימות שלי, וברוח טובה! קביעת תגמול מראש מעודדת ביצוע וסיום מטלות וגם מחזקת את הנפש. אז שלבו פעילויות פנאי בלוז, ואפילו כפעילות שחוזרת על עצמה, כדי שתהפוך להרגל ולנוהל קבוע.3. עזרה חיצונית

אל תתביישו לבקש עזרה ולהשיג אחת כזו עבור כל הדברים הפחות משמעותיים בחייכן, כמו מנהל/ת משק בית, מבשל/ת, נהג/ת, מקפל/ת כביסה... כל דבר שתוכלו להוריד מכן ושאינכן חייבות לעשותו, יקל עליכן ויפנה זמן וקשב לדברים החשובים באמת.


4. צמצמו מסכים

מחקרים מראים שאנו נוגעים בנייד שלנו בין 200 ל 400 פעמים ביום. בכל פעם כזו נדרשות לנו 16 דקות לחזור לריכוז הקודם. ובכל צפצוף מופרש קורטיזול (הורמון הלחץ) בגופנו, משמע בסוף היום אנחנו פצצת לחץ מהלכת. עוד הורמון שמופרש הוא הדופמין, הגורם לנו להתמכר, ולכן קשה לנו להתנתק. אז אל תהססו לבטל התראות ולהשתיק את הטלפון או אפילו לשים אותו בחדר אחר.


5. תחליפו בגדים

מחקרים מצאו כי בגדים משפיעים על הלך הרוח של האדם ועל התפקיד שאליו הוא נכנס. כאשר אנו לבושים באופן רשמי נעבוד יותר טוב, ואילו כניסה לטרנינג תשרה עלינו רוגע ומשפחתיות. אז כשאתן מגיעות הביתה, תעשו מן "טקס מעבר", תסירו מעליכם את תלבושת העבודה וכבר תרגישו בהבדל.


אז נכון, לפעמים זה מרגיש כמו להטוט אינסופי לאזן בין שני העולמות, אבל בשורה התחתונה המפתח הוא לאו דווקא בלדחוס עוד ועוד, אלא בתכנון ותיעדוף נכון, המאפשר לכן להיות נוכחות במקום בו אתן נמצאות. מחקרים מראים שזה מה שמעלה את איכות החיים.

56 צפיות0 תגובות

Comments


001-whatsapp.png
bottom of page