top of page
חיפוש

מאיה ורטהיימר, שומעת? מתברר שלהפרעת קשב יש גם יתרונות

אחרי הווידוי של מאיה ורטהיימר בנוגע להפרעת הקשב שלה, הגעתי להפריך סטיגמות ושיתפתי במחקר חדש המגלה - לאנשי הקשב יש לא מעט יתרונות.


פורסם ב
"הייתי אמורה ללמוד טקסטים, אבל כשאנשים מופרעי קשב אמורים ללמוד – הם עושים הכל חוץ מללמוד טקסטים", כך שיתפה מאיה ורטהיימר בסטורי שלה, כשסיפרה לעוקבות ולעוקבים על הפרעת הקשב שלה. עכשיו בחנו את עצמכן: מה עולה לכן בראש כאשר אתן שומעות את צמד המילים "הפרעת קשב"? לאורך השנים הפרעת קשב נחשבה לבעיה קשה המלווה במגוון תסמינים, וכל הפוקוס היה על השליליות שבה. ככל שהנושא של הפרעות קשב וריכוז החל לעלות למודעות הציבור, הילדים, ההורים והמורים, הפרעת הקשב קיבלה הכרה נוירולוגית ופסיכיאטרית. אבל אחרי שתקראו את תוצאות תוצאות המחקר הזה, תגלו שעשויים להיות בכך גם דברים חיוביים.הידעתן שאנשים עם הפרעות קשב הם יותר יצירתיים?

מחקר חדש שנערך בהולנד, בוצע בעזרת שאלונים אשר נשלחו לאנשים החברים ב"ארגון ההולנדי לאנשים עם הפרעת קשב, דיסלקציה ודיסקלקוליה". אותם אנשים נשאלו מהם ההיבטים החיוביים שהם רואים בהפרעת הקשב שלהם. מתוך תשובות של 206 אנשים, עורכי המחקר הצליחו לצמצם מתשובותיהם חמש תכונות שבלטו אצל אנשים עם הפרעות קשב וריכוז: יצירתיות, דינמיות, גמישות, כישורים חברתיים ומיומנויות קוגניטיביות.


היפראקטיביות ואימפולסיביות? יופי לכן!

אולי תופתעו לשמוע שתסמיני ליבה של הפרעת קשב, כגון אימפולסיביות והיפראקטיביות, נחשבו גם הם להיבטים חיוביים אצל חלק מהמשתתפים והמשתתפות במחקר. לאחר שהוצגו התוצאות לקבוצה של אנשים נוספים עם הפרעת קשב, הם אישרו את ההיבטים החיוביים שהוצגו. כך שבעצם, נראה שאנשי הקשב רואים גם היבטים חיוביים בהפרעת הקשב שלהם וזה עוזר להם ולסביבה שלהם להתמודד עם ההפרעה.


צאו מהקווים

עם הזמן, העולם מבין שהמילה "נורמלי", היא לאו דווקא נורמלית – ופתאום המילה מקבלת משמעות שונה. אולי זה בכלל כבר לא אטרקטיבי להיות נורמלי או כמו כולם, עם כאלה כישורים נפלאים, למה ללכת על הקווים ולהיות כביכול נורמלי? אבל העולם כמנהגו נוהג. בני האדם נוטים להתמקד בשלילי ומצפים שכולם יתנהגו ויחשבו כמותם. אחרי שאנשים עם הפרעות קשב וריכוז, כאלה שיש להם ADHD, נחשפו לתוצאות המחקר – הם אישרו את ההיבטים החיוביים ואף עזרו בפרשנות של הממצאים בו. הם הוסיפו עוד חשיבות בחיים לצד הפרעת הקשב – את הצורך להיות עם ראש פתוח ולהיות כנה.


לצאת מהקופסה

הפרעת קשב היא דרך חשיבה אחרת, ואם נותנים לה את התנאים המתאימים לבוא לידי ביטוי – יוצאים ממנה דברים מדהימים, ולא בהכרח "נורמליים". אם אתן בעלות הפרעות קשב, יש סיכוי שיש לכן חשיבה יצירתית, יזמית, מקורית ואמנותית, שמלווה בסקרנות ובאינטואיציות חזקות. לא סתם רבים מהמפורסמים בעולם הם בעלי הפרעת קשב (לדוגמה: בטהובן, איינשטיין, וולט דיסני סטיבן ספילברג, מייקל ג'ורדן, ג'ון קנדי ויש עוד רבים וטובים), שלא חדלו להמציא ולחדש. הידעתן? הפרעת קשב נקראת בעולם ההייטק "כוח העל של הסטרטאפיסטים".


אף פעם לא משעמם אתכן

אם גם אתן טובות בהתמודדות עם כמה דברים בו זמנית ובעלות הספקים גבוהים, הודות ליכולת קליטה מהירה ובלתי פוסקת, לצד תשומת לב לדברים שאף אחד לא קולט. זה נקרא: מיקוד יתר. באנשי הקשב וריכוז בולטת אנרגטיות, פעלתנות ותשוקה לאתגרים, וגם תושייה, התלהבות, שמחת חיים ורצון להתמודד עם דברים חדשים. אי אפשר להשתעמם במחיצתם.לסיכום, אנשי הקשב לרוב ניחנים באינטיליגנציה שכלית ורגשית גבוהה. לא רק שאינם "טיפשים" או "עצלנים" כפי שנהגו לשמוע בבית הספר, אלא להפך. מאמרים שפורסמו בשבדיה וארה"ב תומכים ומחזקים את המחקר ההולנדי מלמעלה, ומביאים עדויות על רשימה ארוכה של מאפייני אישיות חיוביים: חשיבה יצירתית, מקוריות, מיקוד יתר, סקרנות, אומץ, אמפתיה, יכולת נתינה, התמדה, יושרה, הומור, חוסן אישי, אנרגטיות, והרשימה עוד ארוכה.

753 צפיות0 תגובות

Comentarios


001-whatsapp.png
bottom of page