top of page
חיפוש

יתרונות הקריאה וכיצד לעודד קריאה בקרב ילדים?

פורסם במקומון מעריב ביוני 2024. קריאה פותחת לנו עולם שלם של אפשרויות. היא מיומנות חיונית וחשובה, ומקדמת התפתחות אישית והצלחה בלימודים ובחיים בכלל. מי שנדבק בחיידק הקריאה מגלה לפתע איזה עולם קסום ועצום הוא מחזיק ביד, וזה לא דומה לשום דבר אחר. מה מחקרים מצאו שהקריאה נותנת לנו ואיך אפשר לעודד קריאה בקרב ילדים?מחקרים רבים מצביעים על יתרונות רבים לקריאה אצל ילדים, ביניהם:

 

הרחבת אוצר המילים והידע: קריאה חושפת את הילדים למילים חדשות, ביטויים, מבני משפט, מה שעוזר להם לפתח שפה עשירה יותר. בנוסף, ספרים מעניקים לילדים ידע בגין נושאים, עולמות ותרבויות שונות, ותורמים להבנת המציאות בצורה רחבה יותר.

 

פיתוח הדמיון והיצירתיות: יותר מכל, ספרים פותחים צוהר לעולמות דמיוניים, מעוררים את הדמיון ומאפשרים לילדים לחוות הרפתקאות חדשות. קריאה תורמת גם לחשיבה יצירתית, ליכולת פתרון בעיות ולמציאת פתרונות מקוריים.

 

שיפור כישורי שפה: קריאה משפרת את כישורי השפה, הן מבחינת הבנת הנקרא והן מבחינת הבעה בכתב ובעל פה. ילדים שקוראים באופן קבוע מפתחים יכולת ניתוח טקסטים, הבנת כוונות הכותב, ויכולת ביטוי מדויקת.

 

טיפוח אמפתיה ואינטליגנציה רגשית: ספרים מאפשרים לילדים להתחבר לדמויות ולרגשות שלהן, ולפתח הבנה של רגשות אנושיים שונים. קריאה תורמת גם לפיתוח אמפתיה ויכולת להבין את נקודת המבט של האחר.

 

הנאה ורווחה: קריאה יכולה להיות פעילות מהנה ומספקת. ילדים שקוראים באופן קבוע נהנים מהחוויות שהספרים מציעים, ומתפתחים רגשית, קוגניטיבית וחברתית.

 

כלי הרגעה וריכוז: אין יפה יותר מלראות ילד שאנו רגילים לראותו קופצני וחסר מנוחה, יושב ברוגע ובנינוחות  ושוקע לפתע בספר. המראה ממיס וממלא באופטימיות, זה כמו שקיעה בים אחרי יום סוער ואנרגטי. זה משאיר את הצופה בתחושה שמחר יגיע יום חדש והרבה יותר טוב.

 

לקרוא- אתגר משמעותי!

פעם, כאשר לא היו הרבה ברירות, ילדים ניגשו לספריה כדי לקבל מידע לימודי ו/או להחליף ספרים ולקרוא וגם כדי להכין עבודות בבית הספר.  בשנים האחרונות אנו עדים לירידה בהרגלי הקריאה בקרב ילדים ונוער. הסיבות לכך רבות ומגוונות, ביניהן עלייתן של טכנולוגיות דיגיטליות, ריבוי גירויים ותחרות מצד פעילויות פנאי אחרות. ישנן עודף אפשרויות אשר לא נותנות מנוח, גם למי שהטבע שלו נינוח באופן טבעי.

 

הבשורה הטובה שזה לא סוף הסיפור ויש מה לעשות: כדאי לעודד את הילדים לקרוא, ובעיקר את הילדים עם הפרעת הקשב המתקשים לקרוא. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא באמצעות מודל לחיקוי. הם הילדים שלנו והם לומדים מצפייה בנו ומהטמעת הרגלים מהבית. לכן, אם ההורים עצמם קוראים באופן קבוע ומדברים על זה, סביר להניח שהילדים יתרגלו אף הם לקרוא.

 

יצירת סביבה תומכת: כדאי ליצור בבית סביבה מעודדת קריאה, עם פינת קריאה נוחה וספרי ילדים מגוונים. אפשר להכריז על חצי שעה יומית (ואפילו רבע שעה זה מספיק), שנפגשים בפינת הקריאה וקוראים יחד בקריאה משותפת.  בנוסף, הקראת ספרים לילדים מגיל צעיר מעוררת בהם אהבה לספרים ומפתחת את מיומנויות השפה שלהם.

 

לקצוב זמן מוגדר: לפעמים רק המחשבה שאני "חייב" לקרוא, כבר תוריד את המוטיבציה. ולכן ההמלצה היא לא להציג זאת כמשימה, או "עונש", אלא להחליט על זמן ממש קצוב וקצר ובזמן מתאים וקבוע, כמו לפני השינה.

 

לפעול בשיטת קאיזן: קאיזן הנה גישה יפנית לפיתוח מתמשך, המתמקדת בשיפור הדרגתי ותמידי ולא מאיים,  בכך הילד לא ירגיש עומס, אלא ייכנס לזון הקריאה באופן שיטתי, רגוע  והדרגתי. לדוגמא: להתחיל מ 2 דקות ביום, או מקריאה שהיא משותפת, ולאט לאט להתקדם משם.

 

בחירת ספרים מתאימים: חשוב לבחור ספרים מעניינים ומתאימים לגיל ולעניין של הילד, ולא לאלץ אותו להיחשף לנושאים אשר לא מדברים אליו או משעממים אותו. קריאת ספרים אמורים לגרות את הסקרנות כדי שנרצה להמשיך לקרא. גם ספרי קומיקס הם ספרים מצוינים לקריאה וילדים רבים מתחברים אליהם.

 

הפיכת הקריאה לפעילות מהנה: אפשר לשלב משחקים ופעילויות סביב הקריאה, כמו דיון בספרים, שאלות על הנקרא, ציור דמויות, או יצירת הצגה בהשראת הספר. בהקשר הזה, גם האופן שבו נקריא את הסיפור לילדים ישפיע גם הוא. הקריאה צריכה להיות מושכת ולא מונוטונית, ממש לשחק את הספר ולעורר אצל הילד את יצר הסקרנות. אפשר להכניס לתוך הספר משימה כיפית בכל כמה עמודים, כדי לעודד את הילד להמשיך לקרוא ולהגיע למשימה המהנה.

 

עדיף להקריא או לקרוא לבד? השאלה האם עדיף להקריא לילדים או לעודד אותם לקרוא לבד היא שאלה מורכבת. חשוב לשלב בין השניים. הקראה משותפת היא פעילות חשובה שמחזקת את הקשר בין הורה לילד ומפתחת את אהבת הספרים. עם זאת, כדאי גם לעודד ילדים לקרוא באופן עצמאי, כדי לפתח את מיומנויות הקריאה וההבנה שלהם.


119 צפיות0 תגובות

Comments


001-whatsapp.png
bottom of page