top of page
חיפוש

תחושה שאיבדת את השליטה על חייך? 5 עצות פשוטות שיעזרו לך

החודש האחרון גרם לנו לתחושות אי ודאות וחוסר שליטה בעולמנו. 5 עצות שיעזרו לנו להתאפס מעט על עצמנו בכתבה הבא.


פורסם ב

כולנו נמצאים כרגע עמוק במצב של מלחמה: כולנו מוסחים, מבולבלים, מכורים למסכים, לא מרוכזים ולא יודעים באמת מה אנחנו רוצים או יכולים לעשות. יחד עם זאת, כולנו זקוקים להרגיש שוב תחושה של שליטה וקשב פנימי, אלה יעניקו לנו את הביטחון ומעט מהוודאות שאנחנו כל כך צריכים בימים האלה. אז מה כן נוכל לעשות כדי לחזור לעצמנו, להחזיר את הקשב ואת תחושת השליטה?


סדר יום

הפעולה המנצחת, שמהווה מפתח לחיים ואף הוכחה מחקרית כיעילה. קחו את היומן, והתחילו לבנות את השבוע הקרוב, תכננו אותו מראש, אל תיפלו לתוך היום בלי לדעת מה הולך להיות בו. התחילו מלסמן עוגנים קבועים, של מה שבטוח מתרחש, כמו ארוחות ועבודה. שלבו הרגלים קבועים כמו ספורט, יחד עם פעילויות שהתווספו כמו התנדבויות וכל מה שצפוי עוד בימים הבאים. תחושת הוודאות שנרוויח מתכנון וארגון הזמן שלנו תרגיע ותמקד אותנו, תפחית חרדות ואפילו תעזור במניעת דיכאון.

תוכנית ההתנתקות

המסכים הם המסיחים מספר 1. הם האתגר הגדול ביותר של שנות האלפיים, הם ממכרים, לוקחים את כל תשומת הלב שלנו, ולא משאירים לנו שליטה על הזמן והקשב. טובי המוחות עובדים מסביב לשעון כדי להשאיר אותנו בתוך האפליקציות, ועלינו להתנהג בהתאם, כפי שמצופה מכל תהליך גמילה. מה כן אפשר לעשות בתור התחלה? לבטל התראות, לשים על מצב שקט, להוציא את הנייד או הטלוויזיה מהחדר ולהגדיר זמן ספציפי לצפייה במסך, להשתמש באפליקציות שחוסמות לנו כניסה לאתרי חדשות, גם ההסתכלות ברשתות החברתיות שואבת לנו את האנרגיה.

למלא את החסר

כולנו מרגישים מרוקנים וחסרות אנרגיה, אולם באותה מידה חשים אשמה או חוסר מוטיבציה למלא את עצמנו. עם זאת אנחנו חייבים להתמלא, כי לא נוכל לשרוד אם לא נמלא את עצמנו, נחזיר את הכוחות שלנו. לכל אחד יש את הדרך למלא מצברים, לאחד זה ספורט, לאחר מפגש עם חבר/ה או סתם סיבוב בחוץ. אלה יעזרו לנו להחזיר את הקשב והמיקוד בעצמנו. למרות תחושת האשמה שמלווה בזה, וזה לא יעזור לאף אחד אם נתנזר, חייבים לחזור לחזק את עצמנו, ככה נוכל לעזור גם לסביבה.

"אל תישארו בזה לבד"

לשתף מכל הלב

על אף שרובנו חשים את ההשתבללות וההתכנסות הטבעית, שנוצרת עקב כל הרגשות השליליים שמעורבים בתקופה הזו, דווקא יש חשיבות גדולה לדבר ולשתף אנשים, חברים, בני משפחה, מטפל/ת, לדבר על הקושי האישי שלי. ידוע כי מערכות יחסים מהוות גורם מספר אחד לאושר. כשאנו משתפים אחרים בתחושות שלנו, זה פותח את הלב, וזה מחזיר אותנו להתבוננות בעצמנו, לעתים הצד השני יהדהד בחזרה עם משוב של מה שהוא רואה מהצד שלו, וזה מאפשר לנו להתפקד ולהחזיר את הקשב לעצמנו.

לקחת אוויר

הקדישו 3-5 דקות ביום בלבד לנשימה עמוקה או מיינדפולנס. זו אחת הדרכים היעילות ביותר, להתחבר להווה ולרגע, ולהחזיר את הקשב והריכוז. כל סוג של מדיטציה, מיינדפולנס או נשימות עמוקות מודעות, יעזרו לנו להתרכז ולהתמקד.

88 צפיות0 תגובות

Comments


001-whatsapp.png
bottom of page