top of page
חיפוש

הפרעת קשב לא מאובחנת אצל ילדות עלולה לגרום לבעיות בזוגיות

מדוע קורה שפי ארבע בנים מאובחנים עם הפרעות קשב והרבה מהבנות מתפספסות, לא מאובחנות בזמן והפרעת הקשב שלהם גובה מחיר כבד מהזוגיות שלהן?


פורסם ב

היום את כבר אישה, אמא, עצמאית, שכירה או כנראה פשוט עדיין מחפשת את עצמך! אבל בעיקר מרגישה מפוספסת, את כל כך מוכשרת אבל לא מצליחה לרכז את כל הכישרונות להצלחה אחת גדולה ולא יודעת מה הכי נכון. העוצמות והיכולות שבך מתפזרות לכל עבר ובדרך את שוכחת, מפילה, נתקלת, חוזרת על עצמך, מתרגזת, פגיעה, שורפת זמן ואז שופטת את עצמך מרגישה רע ואשמה עוד כל כך הרבה תופעות שלא הבנת עד עכשיו.מזל, מזל שהלכת עם הילד שלך לאבחון ודרך האבחון שלו הבנת שיש לך בדיוק את מה שהוא מאובחן בו אבל קצת שונה. ההבדל הוא שאותך פספסו ובגדול, וזה ממשיך ללוות אותך כי מה תעשי עם כל המידע הזה? פתאום את מבינה שכל מה שחשבת על עצמך בכלל לא נכון, את לא טיפשה, סתומה, קשת הבנה, עצלנית, חולמנית או מעופפת. יש לך מאז ומעולם הפרעת קשב והיא ניהלה לך את כל החיים. את הערך העצמי, החרדות, המחשבות והדעות הגרועות שהיו לך על עצמך.אפלייה מגדרית לא מכוונת


אפשר לראות בפספוסי האבחנות של ילדות עוד אפליה על רקע מגדרי, אבל ככל הנראה לא מכוונת. "כאשר אנו נולדים עם הפרעת קשב", מסבירה ד"ר שירלי הרשקו, "כבר בילדות יודעים לאבחן את הבנים, כי הם קולניים, מתחצפים, מתרוצצים לכל עבר ולא מקשיבים, כשהבנות לעומת זאת שקטות יותר, נוטות לחולמנות והתנתקויות, שוקעות אל תוך מחשבות טורדניות, אבל נחמדות, חייכניות ומנומסות גם אם הראש שלהן לא שם, כי הוא מוסח רוב הזמן. הן לא קולטות את החומר, אבל אף אחד לא שם לב לזה כי הן נפלו מזמן בין הכיסאות".


ילדה/נערה שגדלה בתחושה שהיא לא קולטת כלום בכיתה ובעיקר את המידע שפחות מעניין אותה, לא מצליחה ללמוד ולהתרכז כי כל רעש מפריע וכל מחשבה מנתקת אותה. בתוך זה, הסביבה נוטה לחשוב שאם מפעילים עליה לחץ היא תצליח. כשדווקא זה יכול לגרום לה להגיע להישגים נמוכים יותר מהפוטנציאל. התסמינים של הפרעת קשב אצל ילדות צעירות נוטות לאבד ולשכוח חפצים, ולשינויים תכופים במצב הרוח. אלה גורמים ליחס שלילי מהסביבה הקרובה, מה שמחמיר עוד יותר את מעגל הסבל.


זה לכל החיים


ככל הנראה, זו הסיבה שבנים מאובחנים פי 4 מבנות אם אצל הבנים הגיל הממוצע לאבחון הוא 7, הרי שאצל הבנות הוא 17, ולשנים שעוברות עד אז יש השלכות רבות ומגוונות על הבגרות על ההתבגרות והחיים של אותן נשים מפוספסות. בניגוד לדעה הרווחת, שהפרעת קשב היא מכשול רק בבית הספר, הרי שהפרעת הקשב לא הולכת לשום מקום, והיא תלווה אותנו בכל הגילאים: בתיכון, בצבא, בלימודים, בנישואין ובעיקר בגירושים. בכל תחנה בחיים נדרשת יכולת התארגנות, אם באימהות, או בצבא, או כסטודנט, בשלבים הללו כבר אין את ההורים שירוצו לארגן עבור מי שצריכה את זה, והתוצאה היא עוד פספוסים, והזדמנויות שמחליקות מבין הידיים לאורך כל החיים.


יותר חרדות ודכאון


ההשלכות של העיכוב באבחון והטיפול לא יסתיים רק בציונים מביכים, זה כרוך בסיכון גבוה יותר לדימוי עצמי נמוך, לדיכאון, לחרדה, לתחושות תסכול, לכאבי ראש ובטן ולהפרעות אכילה. למעשה, בנות עם הפרעת קשב מאובחנות לדיכאון פי שלושה יותר מבנים.

241 צפיות0 תגובות

Comments


001-whatsapp.png
bottom of page